Děti nejsou překážkou cestování

Mladí lidé využívají současných možností spojených s cestováním. Proč ne? Relativně levná letecká doprava umožňuje přesun z místa na místo během pár hodin a k dispozici jsou i další dopravní prostředky. Jakmile jednou člověk okusí adrenalin plynoucí z poznávání nových míst, už o něj nikdy nechce přijít.

Jenže často přichází problém. Mladé ženy (ale také muži) uslyší tikot biologických hodin a chtějí založit rodinu. Na stole se tedy logicky zjeví dilema, zda na pár let zapomenout na cestování a věnovat se novému členu rodiny nebo cestovat dál a myšlenky na založení rodiny „prozatím“ hodit za hlavu. Často se ale zapomíná na kompromis, a tím je cestování i s dítětem.

Příkladem, že to jde je jednoznačně Stáňa Stiborová z Havířova. Její syn se Stáňou procestoval už spoustu zemí a kontinentů. Téměř polovinu svého života prožil na cestách a nejspíše by vám už i řekl, že nejraději má řádění se ségrama na pláži nebo točení mlýnky kolem buddhistických chrámů.

Jak sama Stáňa na svém blogu stanastiborova.cz píše, celá její rodina miluje cestování a syn Jurášek plyne přirozeně v rytmu její rodiny. Cestovní doklady mu Stáňa vyřizovala, když měl 17 dní, a už jen z focení miminka na pas se prý stal nezapomenutelný a úsměvný zážitek.

Stáňa dostává od svého okolí spoustu logických otázek. Užijete si to vůbec? Proč nepočkáte, až děti vyrostou? A co děti a dlouhé lety v letadle? Kde spíte? Co na cestách dítě jí? Nepotřebuje nějaký řád? Není to sobecké tahat děti po světě místo toho, aby byly v pohodlí domova? Nebojíme se tropických nemocí? Máte nějaké speciální očkování? Co kdyby se něco stalo? …

Ano, je pravda, že cestování vede téměř vždy někam do neznáma a nese s sebou změny, které leckterého člověka mohou lehce děsit. Opuštění hranic komfortu řeší mnoho lidí i bez dítěte. S dítětem jsou obavy vcelku logicky ještě větší. Je k nim ale skutečný důvod nebo jde spíše o naše předsudky?

A pozor, malý Jurášek, o němž se Stáňa ve svém článku zmiňuje, není první cestovatelské dítě v jejich rodině. Načerpejte tedy zkušenosti od vícenásobné maminky, která s dětmi cestuje po světě a nepodléhá zbytečným obavám a předsudkům.

Nenechávejte své děti, aby se nudily a nabídněte jim cestování. Tam rozhodně nudu u svých dětí řešit nebudete. Krom toho jim významně rozšíříte obzor. Zcestovalí lidé mají objektivnější pohled na svět a zdravé kritické myšlení je jim blízké.

Zdroj: stanastiborova.cz

Doporučené články