Řecký ostrov Lefkáda je ideální destinací pro cestování obytňákem

Máte rádi dobrodružství a romantiku? Hledáte vhodnou destinaci s úžasnými plážemi? Chcete zažít pocit svobody s pohledem na mořský horizont a s nádhernou pevninskou přírodou za zády? Cestujete se svým obytným vozem nejraději mimo hlavní sezónu? Vydejte se na řecký ostrov Lefkáda.

Řecko

Řecko je země s bohatou historií, kulturou a přírodou, a již po dlouhá léta přitahuje turisty z celého světa. Mezi nejvýznamnější památky Řecka patří například Akropolis v Athénách, antické divadlo v Epidauru, chrám Dia v Olympii, ale také mnoho dalších archeologických nalezišť a památek po celé zemi. Kromě historie je Řecko také známé pro svou krásnou přírodu, ať už se jedná o horské masivy, malebné pláže, nebo tajemné jeskyně. Oblíbenými destinacemi turistů jsou také řecké ostrovy, které nabízí nádherné pláže, tyrkysově modré moře a kouzlo tradiční řecké architektury. Řecko je země plná krásných přírodních scenérií, kulturních památek a bohaté historie, které dokáží oslovit a nadchnout návštěvníky z celého světa.

Lefkáda je vyjímečná

Ať už se v Řecku vydáte kamkoli, rozhodně se nebudete nudit. Jste-li ale nastavením dobrodruzi a krom destinací s již vybudovanou turistickou infrastrukturou vyhledáváte občas také samotu, neváhejte navštívit Lefkádu. Tento ostrov má rozlohu 301km2 a svojí velikostí se mezi řeckými ostrovy řadí na 14. místo. Na délku má 35 km a v nejširším místě pouhých 11 km. Jen pro srovnání, například město Brno disponuje rozlohou 230km2. Ostrov Lefkáda se, krom nevelké plochy, vymyká také svou typickou krásou a různorodostí. Nachází se zde zelené hory, nádherné pláže s tyrkysově modrým mořem, malebné vesničky s tradiční architekturou, ale také, již zmíněná, moderní turistická letoviska s bohatým nočním životem. Na ostrově se nachází několik archeologických nalezišť a památek. Pro milovníky sportovních aktivit je Lefkáda ideálním místem k provozování vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing nebo potápění. Na ostrově je také mnoho turistických tras, které vedou přes kopce a údolí a nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajinu a Jónské moře. Střed ostrova protíná horský hřeben dosahující v nejvyšším bodě výšku 1158 metrů n.m. Podmínky pro nenáročnou turistiku jsou ideální a vězte, že během svých výprav narazíte na malebné vesničky, stáda ovcí či koz a především na vlídné a vstřícné místní obyvatele.

V každém případě platí, že Lefkáda je méně obsazena dovolenkáři než třeba Korfu nebo Zakynthos a je ideálním místem pro ty, kteří si chtějí užít svůj volný čas v klidu a bez masového turismu. A mimo sezónu to platí několikanásobně. Budete si připadat jako Adam a Eva v ráji. Na ostrově se nachází mnoho opuštěných pláží a zátok, které jsou turismem téměř nedotčené. Paradoxní přitom je, že Lefkáda je, jako jediný řecký ostrov, propojen s pevninskou částí Řecka mostem, cestování lodí tedy odpadá. Most je dlouhý pouhých 50 metrů a každou hodinu se zvedá, aby bylo umožněno proplout čekajícím lodím. Výše uvedená skutečnost, ohledně mostního spojení, je dána historií. Lefkáda totiž byla, až do 6. století př. n. l., součástí pevninského Řecka. To až důmyslní Korinťané vytvořili průplav, který dnes Lefkádu od pevniny odděluje.

Most na Lefkádu/obejmisvet
Průplav mezi ostrovem a pevninou/obejmisvet.cz

Proč navštívit Lefkádu s obytňákem

Lefkáda je ostrov plný nádherných a divokých pláží, krásné přírody a malebných vesnic, což z ní dělá skvělé místo k prozkoumání s obytným vozem. Cestování obytným vozem vám umožňuje svobodu pohybu a nezávislost na hromadné dopravě. Můžete si plánovat trasu dle vlastních představ a zůstat na místech, která vás zaujmou, po dobu, kterou si zvolíte. Díky obytnému vozu také nemusíte hledat ubytování v hotelu či apartmánu, ale můžete přenocovat přímo na pláži či nedaleko od ní nebo v nádherné přírodě uprostřed ostrova. A jak již bylo řečeno, ideální je prozoumat Lefkádu s obytným vozem mimo hlavní sezónu, kdy je méně turistů a navíc, ceny jsou nižší.

Nejkrásnější pláže Lefkády

Níže uvedené pláže jsou ideální pro cestovatele, kteří chtějí prožít příjemnou dovolenou v blízkosti přírody s možností přenocování v obytném vozidle přímo na pláži nebo v její nepříliš velké vzdálenosti. Na všech uvedeným místech je třeba dbát na to, aby byla dodržována pravidla kempování a nebyla poškozována příroda. Kromě ochrany přírody je totiž důležité, aby fenomén cestování obytňáky netrpěl špatnou pověstí, a aby příjezd campervanu do jakékoli lokality nebyl předzvěstí následného nepořádku a znečištění v jakékoli formě. Univerzální a celosvětově rozšířenou pomůckou pro vyhledávání míst k parkování či kempováni je jednoznačně aplikace Park4night. Zda budou restaurace, bary či taverny mimo sezónu otevřeny ovšem není jisté. Taktéž nemá smysl se rozepisovat, zda jsou místa placená či nikoli. Co bylo včera, dnes již nemusí platit.

Západ slunce nad Jónským mořem/obejmisvet.cz

Pefkoulia Beach je dlouhá pláž, nacházející se na západním pobřeží ostrova. Přímo na pláž se s autem nedostanete. Kousek nad její jižní částí ale najdete u silnice místo k zaparkování. Aplikace Park4night budiž vám nápomocna. Odsud je pláž coby kamenem dohodil. Tato pláž nabízí krásný pohled na mořský horizont a je ideální pro jakékoli vodní aktivity.

Agios Nikitas Beach je další pláží ve směru od severu k jihu na západním pobřeží Lefkády. Jedná se o poněkud rušnější pláž. Je ale velmi krásná a v její blízkosti je dostupná celá řada taveren s výbornou kuchyní. S parkováním není žádný problém.

Milos Beach se nachází téměř na dosah ruky Agios Nikitas Beach. Jedná se o divokou pláž bez turistické infrastruktury a dojezd autem není možný. K této 700 metrů dlouhé pláži nevede silnice, tak si sem můžete dojít pěšky z městečka Agios Nikitas nebo odsud můžete použít vodní taxi. Pokud hledáte klidné a odlehlé místo k přenocování jen tak na divoko ve spacáku, může být Milos Beach skvělou volbou.

Kathisma Beach je jedna z nejpopulárnějších pláží na ostrově Lefkáda v Řecku a její délka dosahuje asi 2 km. Pláž je proslulá jemným bílým pískem, tyrkysově modrou vodou a okolními útesy, které tvoří malebnou krajinu. Parkoviště je přímo nad pláží, takže noc v obytném voze za zvuku mořských vln vás nemine. Kathisma Beach je také výchozím bodem pro několik turistických tras a pěších výletů.

Katishma beach/obejmisvet.cz

Avali Beach je vhodná pro návštěvu s obytným vozem. Kousek nad pláží je přírodní parkoviště pro několik automobilů. V okolí pláže se nachází několik malých restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat tradiční řeckou kuchyni. Avali Beach je krásným a klidným místem k přenocování za zvuku šumění moře.

Kavalikefta Beach je další pláží v pořadí směrem od severu k jihu. Není příliš rozlehlá a příjezd autem není možný. Relativně nedaleko nad pláží je ale parkování s krásným výhledem na moře. Neohrožený turista se může na pláž vydat z nedaleké vesničky Kalamitsion nebo vzdálenějšího Agios Nikitos. Pláž je sice plná velkých balvanů a kamení, ale je vhodná nejen pro dobrodruhy.

Kavalikefta beach/PixabayCC0

Gialos Beach se nachází na západním pobřeží ostrova Lefkáda. Jedná se o dlouhou pláž s bílým pískem a tyrkysovou vodou a je vhodná pro návštěvu s obytným vozem. Dostanete se k ní poněkud krkolomnějšími serpentinami a parkovat můžete na parkovišti přímo nad pláží. Ale pozor, obytný vůz delší než 6 metrů bude mít s jízdou po silnici k pláži velké problémy.

Egremni Beach je další nádherná pláž, nacházející se na západním pobřeží a řadí se mezi nejkrásnější pláže v Řecku a v celé Evropě. Díky průzračné vodě a podmořské fauně a flóře jde o skvělé místo pro potápění a šnorchlování. V roce 2015 pláž Egremni utrpěla značné škody způsobené zemětřesením a následným sesuvem půdy. V současné době je tedy přístup na pláž možný pouze lodí. Vše se ale může změnit. Nějakých pár set metrů nad pláží je nádherné místo k parkování pro několik automobilů s výhledem na moře na nějž vás Aplikace Park4night jistě dovede. Na pláž ale budete muset pár minut po svých.

Porto Katsiki se taktéž nachází na západním pobřeží Lefkády. Pláž je známá svými bílými útesy a tyrkysově modrou vodou. Je to jedna z nejpopulárnějších pláží v Řecku a patří mezi nejkrásnější pláže v celé Evropě. Kousek nad ní je parkoviště přístupné po vcelku dobře sjízdné silnici. Mezi parkovištěm a pláží je taverna a stánky se suvenýry. Pláž je oblíbenou lokalitou pro potápění, protože voda je velmi čistá a průzračná, což umožňuje pozorovat podmořský život. Mimo turistickou sezónu můžete být na pláži i sami.

Porto Katsiki//obejmisvet.cz

Vasiliki beach najdete na jižním pobřeží ostrova a nabízí širokou škálu aktivit na vodě, jako jsou windsurfing, kitesurfing, wakeboarding a jachting. V okolí pláže najdete několik barů a restaurací, kde si můžete vychutnat tradiční řecká jídla a nápoje. Vasiliki beach je také výchozím bodem pro několik turistických tras a výletů, jako je procházka do nedalekého městečka Vasiliki, kde si můžete prohlédnout tradiční řeckou architekturu a kulturu. Vasiliki beach je, díky své dosažitelnosti, velmi populární mezi cestovateli v obytných autech.

Agiofili Beach se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Lefkada a je obklopena vysokými skalami a borovicovým lesem. Tato pláž je vzdálená přibližně 2 km od města Vasiliki a je ideální pro plavání a potápění. Agiofili Beach nenabízí přímou přístupnost pro obytná vozidla, ale nad ní existuje poměrně velké parkoviště pro osobní automobily. Na pláž je možné se dostat také lodí z Vasiliki.

Ammousa Beach je další krásná pláž nacházející se na jihovýchodní straně Lefkády. Existuje zde parkoviště pro osobní automobily a obytná vozidla, které umožňuje snadný přístup k pláži. V okolí pláže se nachází několik menších restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat tradiční řeckou kuchyni.

Amousa Beach/Pixabay CC0

Afteli Beach je nenápadná, ale dobře dostupná pláž v jihovýchodní části ostrova. Před sjezdem na parkoviště u pláže budete projíždět horskou vesničkou Evyrios, z níž se obezřetně budete spouštět serpentýnami. Pláž je obklopena kopci a nádhernou přírodou a je ideálním místem pro turisty, kteří hledají klid a samotu.

Mikros Gialos se nachází v krásné zátoce nacházející se na jihovýchodním cípu ostrova. Je dostupná po horské silnici z vesničky Poros. Najdete zde i několik možností občerstvení v tavernách, které nabízí úchvatné výhledy na moře. Existuje zde parkoviště pro osobní automobily a obytná vozidla a přístup k pláži je snadný. Toto místo je obzvláště oblíbené mezi lidmi, kteří hledají klidnější a méně turisticky přeplněné pláže.

Nezapomeňte na Lighthouse Doucato

Maják Doucato sice do výčtu pláží nepatří, nicméně, pokud byste právě toto místo nenavštívili, váš zážitek z Lefkády by byl ochuzen o zásadní zážitek. A to i přesto, že nějakých pár kilometrů autem budete muset obětovat. Cíl ale rozhodně stojí za to. Tento impozantní maják se nachází na vrcholu nejjižnějšího výběžku Lefkády a nabízí skvělé výhledy na Ithaku, Kefalonii a další ostrovy a také na západ slunce. Mys Doukato nebo Lefkatas nebo také Niras je jednou z nejfotografovanějších částí ostrova právě díky své divoké scenérii a dechberoucím výhledům. Přístup autem je snadný a asi 200 metrů od majáku je malé parkoviště na němž se dá i přenocovat.

Maják Doucato/obejmisvet.cz

Užijte si Lefkádu naplno

Snad vás výčet pláží na západní a jižní straně Lefkády nenudil. Věříme, že poslouží alespoň jako stručný pomocník pro plánování návštěvy tohoto malebného a rozmanitého řeckého ostrova. Pokud nezůstane jen u plánů, buďte si jisti, že nebudete litovat vašeho času, energie a ani vydaných finančních prostředků. Vzpomínat budete na nádherné slunečné dny strávené na plážích, na typickou atmosféru večerů u šplouchajícího moře, na divokou přírodu, na hovory s místňákama a také na nezapomenutelné výhledy. Obejměte Lefkádu:).

Našli jste v článku chybu? Dejte nám prosím vědět na obejmisvet@gmail.com. Děkujeme.

Doporučené články