Láká vás cestování obytným vozem? Seznam výhod vás k jeho pořízení možná popožene.

V posledních letech nabírá na popularitě cestování v obytných vozech. Pokud se i vám honí v hlavě myšlenka na pořízení obytňáku, podívejte se na seznam výhod tohoto druhu poznávání světa. Možná vás k nákupu dodávky a vlastní stavbě campervanu popožene.

SVOBODA POHYBU
Ano, na prvním místě je jednoznačně právě tato výhoda. Ani v případě cestování s obytňákem není od věci mít nějaké plány, přece jen ale, díky vašemu domovu na kolečkách, nejste nuceni dodržovat termíny příjezdů na konkrétní místo. Při cestování s obytným vozem totiž jednoznačně platí, že i cesta je cíl, a když přijedete na vámi zvolenou destinaci o nějakou tu hodinu či den později, nic se neděje. Důvodem vašeho pomalejšího přesunu může být fakt, že se vám někde nečekaně zalíbí a vy si prostě náhodné setkání s kouzelným místem chcete více užít, nebo vás prostě přepadla únava a vy jste si dali na benzínce či odpočivadle dlouhého šlofíka v posteli s peřinou.

EFEKTIVNĚJŠÍ NÁKLADY
Na druhé místo lze zařadit ekonomiku cestování. Díky tomu, že si ubytování vezete s sebou, nemusíte na svých cestách utratit, krom potravin a nákladů na pohonné hmoty či mýta, ani korunu navíc. Ušetřené finance můžete vložit například do pohonných hmot nutných k přesunu do vzdálenějších destinací. Výhodou obytňáku v tomto kontextu bezesporu je, že si v něm můžete permanentně vařit a jen v případě, že máte chuť na točené pivo či místní specialitu, navštívíte restauraci. A co se pořízení obytňáku týká, nemusí jít o závratné sumy. Pokud nelpíte na obytném voze sériové výroby za milion a víc, může se jeho pořizovací cena (v případě vlastní vestavby) pohybovat v řádu několika set tisíc korun. Náklady na něj se vám úsporným cestováním mohou relativně velmi brzy vrátit.

POZNÁVÁNÍ MÍSTNÍCH LIDÍ
Pobyt v rekreačních rezortech vám nabídne málo příležitostí k setkávání s místními lidmi. Pokud ovšem budete parkovat svůj obytňák na okrajích měst nebo u moře mimo rekreační zóny, rozhovory s místňáky budou naprostou samozřejmostí. Budete mnohem blíže navštívené zemi a mnohem více poznáte její skutečnou tvář.

ODPADÁ NEUSTÁLÉ BALENÍ
Není nic horšího, než každou chvíli balit a zase vybalovat. Majitelé obytných vozů jsou pravě těchto peripetií ušetřeni. Vše, co ke svému životu na cestách potřebují, mají na stejném místě v útrobách svého „parťáka“. Kromě samotného balení a otravného přenášení tašek, batohů nebo kufrů, má v těchto souvislostech obytňák ještě další výhodu. A tou je bezesporu významná úspora času, kterou výše uvedená stěhovací činnost bezesporu zabere. A čas na dovolené je velmi vzácný.

MINIMALISTICKÝ ŽIVOTNÍ STYL
Pokud se vydáte obytným vozem na delší cestu, která vám zabere více týdnů či měsíců, zjistíte, že spoustu věcí, kterými jste ve svém trvalém domově obklopeni, vůbec nepotřebujete. Obytňák má omezené prostorové kapacity, a proto do něj před výjezdem naložíte pouze nejnutnější věci na vaření, zábavu či sport a stejně tak omezené množství oblečení.

Zvyknete si na minimální věcnou výbavu a stejně tak zjistíte, že minimalistický prostor, které interiér auta nabízí, je naprosto dostačující. Většinu času, krom spaní a vaření, budete totiž trávit mimo vůz a vaší zahradou bude tak trochu „celý svět“. Po návratu domů vám přijde absurdní velikost obýváku a kuchyně, a stejně tak nesmyslné vám možná přijde každodenní běhání se sekačkou po zahradě. O extrémních nákladech na údržbu domu a obecných nákladech na energie ani nemluvě. Chraň Pán Bůh, aby výše uvedená slova působila jako výzva k opuštění domu. Je jasné, že trvale žít v obytňáku dokáží pouze odhodlaní jedinci, pro které je vrcholem štěstí, nebýt otrokem materiálních věcí. Možná vás ale zážitek z cestování obytným vozem přiměje k myšlence, zda vaše trvalé obydlí není přece jen zbytečně velké a neekonomické.

UDRŽITELNOST
Přesto, že s jakýmkoli cestováním bude vždy spojena určitá uhlíková stopa, obytné vozy její sílu tak trochu vyrovnávají svoji energetickou soběstačností a obecnou úsporností. Fotovoltaické panely vyrobí dostatek energie na nabíjení elektronických zařízení i na svícení, vodou budete šetřit ve vlastním zájmu naprosto samozřejmě a stejně tak budete přistupovat také ke spotřebě plynu. Budete překvapeni, jak málo vody denně spotřebujete na hygienu, aniž byste zásadně snížili svůj pocit čistoty a podobně vás zaskočí, jak dlouho vám vystačí desetilitrová plynová láhev. A pokud do center měst nebo do jiných blízkých cílů budete jezdit na kolech, která povezete s sebou na nosiči za automobilem, příroda vás bude o to více milovat. V souvislosti s ekologií je nutné si vždy připomínat, že námi navštívené místo by po nás mělo zůstat čisté a neposkvrněné. Jen tak si může cestování obytňáky vydobít obecný respekt veřejnosti.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Cestování obytným autem vás přiblíží přírodě a vy budete smysluplněji a zdravěji trávit čas a stejně zdravě se budete i stravovat. Zapomenete na dlouhé večery u televize a dny budete trávit procházkami po plážích či návštěvami blízkých měst nebo túrami okolní krajinou. Častěji než doma si ráno, při východu slunce, zacvičíte nebo zaběháte, a mnohem častěji sáhnete třeba po kole. Už jen ve vzpomínkách zůstanou smažené řízky či vepřo, knedlo, zelo. Mnohem častěji si budete připravovat saláty z čerstvé zeleniny, zakoupené od místních farmářů a stejně tak si budete užívat domácích mléčných výrobků.

SETKÁVÁNÍ S PODOBNĚ SMÝŠLEJÍCÍMI LIDMI
Cestování s obytným vozem funguje v této oblasti tak trochu jako filtr. Je vcelku zřejmé, že ve freestylových kempech nebo na volných stáních na útesech nepotkáte vyznavače all-inclusive resortů. Setkáte se zde téměř výhradně s lidmi, kterým právě zmíněný komfort neimponuje, a kteří jsou spíše vyznavači neplánovaných dobrodružství. Najdete mezi nimi surfaře, horolezce či vyznavače sportů, filozofy, básníky, spisovatele nebo třeba bývalé trampy. A když se náhodou nejedná zrovna o jedince zapadající do zmíněných kategorií, vždy jde o lidi, kteří rádi opouští komfort a milují pobyt v přírodě. Strávíte díky tomu spoustu zajímavých rozhovorů a získáte kontakty s podobně smýšlejícími lidmi z celého světa.

ZVÍŘATA A DĚTI
Pokud vlastníte psa či jiné zvířátko vhodné pro transport, vězte, že je pouze na vašem rozhodnutí, zda jej s sebou na cesty přibalíte. Vyhledávání hotelů nebo penzionů, kde jsou zvířata povoleny, tedy odpadá. A co se dětí týká, mnoho rodičů je přesvědčeno, že pokud svým ratolestem nezajistí luxusní ubytování, nebudou spokojeni. Když si ale vzpomenete na své dětství, zjistíte, že právě naopak zážitky z nestandardních ubytování vám uvízly v paměti nejpevněji. Je tedy naprosto zřejmé, že i vaše děti, díky cestování s obytňákem, zažijí mnohem více dobrodružství a nezapomenutelných zážitků, než jim nabídne sebepreciznější rekreační rezort. Během vašich cest budete překvapeni, kolik vícedětných rodin vyráží na výpravy do světa právě obytným vozem.

A CO NEVÝHODY?
Z hlediska objektivity je určitě nutné zmínit i jisté nevýhody, které cestování obytňákem přináší. Jednou z nejzjevnějších je starost o technický stav vozu. Pokud letíte letadlem nebo se necháváte dopravit na místo pobytu cestovní kanceláří jakýmkoli jiným způsobem, nemusíte v tomto směru mít žádné starosti. Trpíte-li při běžné každodenní jízdě osobním autem nervozitou, způsobenou obavou z poruchy, potom byste cestování obytným vozem měli hodně zvážit. Ani u nových vozů nikdy nevíte, co se kdy pokazí a zda nedojde k dopravní nehodě. Důležité tedy je, abyste měli rádi řízení a byli schopni si i delší jízdu autem užít.

Pokud uvažujete o pořízení obytného vozu, budeme rádi, když vás výše zmíněné řádky ke splnění vašeho snu přiblíží. Přejeme vám, abyste si objímání světa s obytným vozem užili na maximum.

obejmisvet.cz

Doporučené články