Při návštěvě Albánských Alp nesmíte vynechat horskou vesničku Theth

Albánie oplývá archeologickými památkami, úchvatnými plážemi, kaskádovitými řekami, kaňony a také překrásnými horami. Nejvýznamnější z nich jsou Albánské Alpy neboli Prokleté hory (Prokletije). Uprostřed vrcholů, z nichž nejvyšší – Maja e Jezerces – dosahuje výšky 2694 n.m., se nachází okouzlující vesnička Theth.

Theth je bezpochyby nejpůvabnější horská vesnička, kterou lze v Albánii spatřit, a možná jedna z nejúžasnějších na Balkáně. Jakmile sem zavítáte, snadno pochopíte, proč je Theth označován za klenot Albánských Alp. Nachází se v zeleném údolí obklopeném vysokými vrcholy, které si své bílé čepičky uchovávají po celý rok.

Jednou s historických zajímavostí je zde ikonický františkánský kostel, který se nachází v srdci vesnice. Další pamětihodností je opevněná věž (alb. Kulla e Ngujimit), známá také jako věž Nikoll Koçeku. Jedinečná stavba v sobě skrývá stovky let historie. V minulosti sloužila jako útočiště pro lidi ohrožené krevní mstou. Uchylovaly se do ní zpravidla celé rodiny, jejímž členům hrozilo zabití, vyplývající z albánského zvykového práva Kanunu. Historicky patří věž rodině Koçeku a jeden z potomků rodiny slouží jako současný průvodce. Dokáže věrně vyprávět o místní historii a do svého vyprávění zahrnuje také dramatickou interpretaci Kanunu.

Theth je skvělým výchozím bodem k horským výšlapům. Jedním z nich je například přechod do další vesnice Valbone přes Valbonské sedlo. I v létě je cesta v nejvyšší části pod sněhem, takže zapomeňte na sandály. Lehká obuv ale určitě postačí k návštěvě nedalekého vodopádu Grunas nebo také vyhlášeného průzračného Blue Eye.

Po túře se návštěvníkům střediska Albánských Alp nabízí možnosti občerstvení v podobě klasických albánských pokrmů, složených často z čerstvých mléčných produktů a z čerstvé zeleniny. Vše z produkce místních farmářů.

Do Thethu vedou dvě cesty. Jedna ze Skadaru, která byla v roce 2021 vyasfaltována, a je tedy od jarních měsíců, po odhrnutí zbytků sněhu, přístupná v podstatě jakýmkoli dopravním prostředkem. Totéž ale rozhodně neplatí o adrenalinové cestě vedoucí z jihu podél řeky Shala. Tady se bez terénního vozu neobejdete.

Při návštěvě Albánie byste Theth určitě neměli vynechat, a to i tehdy, pokud vaším hlavním důvodem návštěvy Albánie je některá z přímořských destinací. Půjčení automobilu vás přijde velmi levně a svoji rekreaci obohatíte o nezapomenutelný zážitek. Například cesta z Durresu do Thetu, dlouhá necelých 200 km, sice zabere téměř čtyři hodiny, ale během ní se vám nabídne spousta krásných výhledů na svéráznou albánskou krajinu. Cestou budete také míjet pláže v Shengjinu a též pozoruhodné Skadarské jezero. Času stráveného šouravým přesouváním nebudete určitě litovat. V Albánii totiž jednoznačně platí, že i cesta je cíl.

Zdroj: redakce obejmisvet.cz


Doporučené články