Chyby, kterých se dopouštějí méně zkušení, ale i otrkaní cestovatelé

Za účelem cestování překračuje hranice států a světadílů více lidí než kdy dříve. Mohou za to přibývající možnosti dopravy a bezesporu také propojování světa prostřednictvím internetu. Stále více lidí získává během svých cest nové zkušenosti a snaží se je aplikovat do svých nových výprav. Jenže, i přes tato nová praktická zjištění se často dopouštíme stále stejných chyb. Přinášíme krátký seznam některých z nich.

Balení na cesty
Není nic horšího, než tahat s sebou těžký kufr nebo jakékoli jiné objemné zavazadlo. V jeho útrobách vláčíme spoustu zdánlivě nepostradatelných věcí. Oblečením počínaje a předměty, bez nichž „nemůžeme být“ konče.

Z vlastních zkušeností ale víme, že na dovolené nebo i dlouhých cestách nosíme stále stejné oblečení aniž bychom je museli prát. Po návratu domů potom vybalujeme většinu nepoužitých kousků, které, tak, jak jsme je vytáhli ze skříně, vracíme na své místo. V konečném důsledku vlastně spoustě triček, kalhotům nebo šatům dopřejeme výlet do zahraničí, o který ani nestojí. Stejně tak i spoustě předmětů. Šampóny a další nezbytné potřeby si můžete pořídit až na místě za pár drobných. Pokud tedy neodlétáte na pustý ostrov.

Jaká zní naše rada? Připravte si věci na výpravu alespoň týden předem a po dvou dnech hromádku přeberte. Totéž udělejte po dalších dvou dnech. Uvidíte sami, že „komínek“ oblečení a hromádka předmětů se viditelně zmenší. Nakonec zjistíte, že vám bude stačit pouze poloviční zavazadlo. To může mít, mimo jiné, také vliv na cenu letenky. Čím objemnější zavazadlo, tím dražší letenka. Proto si raději zavazadlo k letence pořizujte online až těsně před odletem.

Přeplánování cest
Je skvělé si cestu naplánovat, ale radost z cestování mnohdy spočívá právě v tom, že se občas tak trochu ztratíte a vytvoříte si nečekané zážitky. Příliš pečlivé plánování také způsobí, že přijedete z cest vyčerpaní, přitom na spoustu navštívených destinací zcela zapomenete. Naučte se tedy raději zpomalit své tempo a užívejte si spíše svobody a náhodných okamžiků.

Z vlastní zkušenosti víme, že mnohem smysluplnější je poznat zemi prostřednictvím rozhovorů s místňáky v jejich lokálním pohostinství, než obrážet komerční restaurace nebo přelidněné památky či muzea. Prostřednictvím hovorů s místními lidmi totiž zjistíte o dané zemi mnohem více. A to jak z historie, tak ze současnosti. Tímto způsobem cestování získáte napříč světem spoustu nových přátel a domů si přivezete originální nenapodobitelné zážitky.

Podléhání komerčním atrakcím
V každé zemi se nabízí spousta atraktivních zážitků. Mezi ně jednoznačně patří také ty komerční, jako je například jízda na nafukovacím banánu za člunem nebo třeba jízda na slonu. Některým nabídkám se těžko odolává. Ideální tedy je, když své pudy tak trochu zkrotíte a vydáte se vlastní cestou.

Na svých cestách jsme potkali například cestovatele, kteří, než aby se svezli na slonu, raději zašli do sloního útulku s pracovními slony a útulek podpořili. Totéž může platit například při výběru člunu, s nímž se můžete podívat na jinak nepřístupné skryté pláže. Nejlépe je vybrat si z nabídky fyzického podnikatele než velkou společnost. Výrazně ušetříte a navíc vás může hřát vědomí, že jste podpořili konkrétního člověka.

Další atrakcí, která se, speciálně v rekreačních rezortech, nabízí, jsou zájezdy po okolí. Mnohem levnější je půjčit si auto a výlety si zorganizovat sami. Spokojená bude opět nejen vaše peněženka, ale především vy sami. Zažijete totiž spoustu nečekaných a svobodných zážitků. A pokud chcete přece jen investovat, raději podpořte projekty místních vesnic, které s půjčeným autem navštívíte. Dané destinaci tím přispějete a tak trochu pocitově eliminujete polemickou “negativní stopu”, kterou jako cestovatelé, za sebou jistým způsobem zanecháváte.

Stravování
Je snadné jíst v restauracích nebo ve fastfoodových řetězcích, které známe z domova. Mnohem lepší ale je, zajít do lokálního podniku, který provozují místňáci. Podpoříte je v jejich aktivitě a ochutnáte jídla, která vám ve vaší domovině nikdo jiný neuvaří.

Pokud je tedy restaurace plná turistů, obejděte ji velkým obloukem. Najděte si raději mimo rekreační zónu hospodu, která nepůsobí komfortně a je obsazena místními obyvateli. Krom zmíněné domácí kuchyně vám mohou být odměnou nové kontakty a také recepty na vámi doposud nepoznané speciality.

Nedůvěra ve vlastní instinkty
Lidská psychika ráda podléhá nátlakům i přesto, že někde uvnitř cítíme, že neděláme správně. Proto platí pravidlo, že pokud máte pocit, že s vámi někdo manipuluje, je lépe tomuto skrytému pocitu podlehnout. Jen tak se nestanete obětí dokonalého marketingu, který zasahuje do všech sfér, služby a obchod v kterékoli zemi nevyjímaje.

Buďte tedy na svých cestách sebevědomí a nepodléhejte nabídkám, které jsou často předražené a zavání dobrým businessem pro daného obchodníka. Naučte se bez ostychu říkat NE. Případně kupujte vždy jen to, o čemž jste přesvědčeni, že není předraženo a nebojte se i v takovém případě smlouvat. Přestože u nás je smlouvání o cenách absurdní, v exotických zemích jde o naprostý standard. Váš rozpočet na dovolenou a cestování tolik neutrpí a věřte, že neutrpí ani obchodník. Předražování zboží je pouze ověřenou strategií, která skvěle funguje. Další rada v těchto souvislostech je obecná. Před nákupem jakéhokoli suvenýru si alespoň pětkrát položte otázku, zda jej skutečně potřebujete a zda se na něj po návratu z vašich cest nebude na některé z poliček jenom prášit. Raději investujte do zážitků, které jsou mnohdy zcela grátis a nikdo vám je už nikdy nevezme.

Nedodržování místních zvyklostí
Svět by byl velmi nudným místem, kdybychom všichni měli stejné zvyky a tradice. Při cestování je dobré zjistit, jaké jsou ty místní. Je dobré je dodržovat. Předmětem zkoumání může být například, zda by měla být třeba v kostelech či mešitách zakryta kolena a ramena. Zda máme jíst rukama jako v Maroku a Indii nebo lžící jako v Thajsku. Zda je nevhodné dotýkat se hlavy dítěte jako třeba v Thajsku. Zda si sundat boty při vstupu do cizího domu. Zda je dobré mít na hlavě šátek, jako třeba při návštěvě hřbitova ve Srebrenici či při procházce po jordánském Ammánu. Nebo třeba, zda spropitné patří k místní kultuře, nebo jde o urážku.

Nepoznávání místní kultury
Radost z cestování spočívá v přijímání jiných kultur a učení se od nich. Nechcete přece navštívit destinaci, která je úplně stejná jako doma. Pokud ano, pak je asi nejlepší zůstat doma. Ideální tedy je, otevřít se nově poznávané destinaci a nechat na sebe místní kulturní trendy působit. Asi nejhorší je, když již před návštěvou nové země máme v sobě zakódované předsudky, pramenící například z jisté latentní xenofobie či dokonce rasizmu.

Často se tak může stát především během poznávání zemí s odlišným náboženstvím nebo s většinově zastoupenou populací lidí odlišné barvy pleti. Je prostě lépe, nechat všechny své předsudky doma a užívat si naplno nových podmínek, plynoucích z odlišností navštívené země či kontinentu.

Špatné cestovní pojištění
Pořízení cestovního pojištění je bezesporu absolutní nutností. A to i tehdy, pokud nehodláte v zahraničí zrovna lozit po skalách nebo se třeba potápět. Během pořizování pojištění je potřeba se ujistit, že pojistka dostatečně pokryje náklady na léčbu případného onemocnění nebo dokonce úrazu. Častým problémem, je například vcelku banální bolest zubů. Přesto, že pojistka zvýší náklady na cesty, v poměru k výdajům, které by vás čekali, pokud byste pojistku neměli, jde o směšnou částku.

Závěr
Cestování je jedním z nejlepších zážitků, které můžeme v životě zažít. Je mnoho věcí, které se mohou nevydařit, ale při správném přístupu vás čeká odměna, které se nic jiného nevyrovná. Opusťte tedy svoji komfortní zónu a vydejte se vstříc novým poznáním. Ne každý má možnost cestovat neomezeně, jako třeba digitální nomádi či freelanceři, ale i krátkodobé sebevědomé vycestování na vlastní pěst či s malou cestovní kanceláří má smysl. Investice do něj nabídne vaší duši mnohem větší smysluplnost, než pořizování věcí, jejichž přínos do vašeho života spočívá v pouhé spotřebnosti. Jen tak si na konci života neřeknete: „Jediná věc, které v životě lituji, je, že jsem se nevydal na cesty“. Objímejte svět.

Zdroj: redakce Obejmisvet.cz

Doporučené články