Jaké jsou ve Španělsku podmínky pro nocování v obytných vozech?

Můžete s obytným vozem ve Španělsku přenocovat kdekoli chcete? Odpověď na tuto otázku zní víceméně ANO. Španělský zákon o silničním provozu říká obecně, že můžete zaparkovat (a přenocovat) ve svém autě (karavanu), ale nesmíte na veřejných komunikacích kempovat. Rozlišování mezi parkováním a kempováním je tedy důležité, uvádí se na orsonrent.com.

Obecně je kempování na divoko ve Španělsku zakázáno. Nejstriktnější zákaz platí samozřejmě v národních parcích. Ohledně benevolence hodně záleží na oblasti, v níž se nacházíte. Některé oblasti jsou důslednější v dohlížení na dodržování zákazu kempování a naopak. Výhodou Španělska je rozhodně velké množství odpočivadel i parkovišť, kde se dá nocovat bez jakýchkoli problému. A když se majitel obytňáků zmýlí a zaparkuje tam kde nemá, málokdy se stane, že dostane pokutu. Policie ve Španělsku je téměř vždy velmi milá, nesmírně vstřícná a dobře informovaná.

Ve Španělsku platí, že pokud je na konkrétním místě povoleno stání, můžete uvnitř vozidla jíst i spát. Zapomeňte ale na vytahování stolků a židliček nebo na vaření či grilování mimo automobil. Možná se setkáte s nápisem zákaz nocování v automobilu. Tento zákaz nemá oporu v zákoně. Pokud je ale zakázáno parkování velkých vozidel, bohužel budete muset brát tento zákaz vážně.Táboření je možné v kempech nebo na místech, kde je přímo kempování povoleno. Jinými slovy, můžete se chovat jako v kempu i když o kemp přímo jít nemusí. Na takových místech můžete postavit židle a stoly mimo vozidlo a rozvinout markýzy. Majitelé kempů však někdy vyvíjejí tlak na místní politiky a poté vznikají nejrůznější místní regulace a samovolně instalované značky. Majitelé kempů logicky stojí o to, abyste využili jejich prostor, a proto mají někdy tendence mást majitele obytných vozů zákazovými značkami, které ale nejsou legitimní.

Místní vyhlášky tedy často zakazují obytným vozům vjezd na plochy a parkoviště a obytné vozy jsou mnohdy posílány pryč neprávem, zejména v pobřežních oblastech v hlavní sezóně. Přestože jste možná v právu, doporučujeme nehádat se a odjet. Diskuse bude pravděpodobně trvat déle než odjezd na doporučené parkoviště.

I když někdy cítíte nespravedlnost, když musíte opustit atraktivní místo, snažte se pochopit, že každá klidná vesnice s krásným výhledem na moře není zvědavá na 50 kempařů, kteří budou v bojové sestavě od května do září kazit výhled. Navíc ne všichni kempaři jsou klidní a čistotní a nechovají se vždy ekologicky. Pokud chcete navštívit danou oblast nebo vesnici v hlavní sezóně, zajeďte si raději přímo do místního kempu pro obytné vozy. Mimo kemp jeďte mimo hlavní sezónu. Uvidíte, že v tomto klidnějším období budete všude vítáni.

Zdroj: orsonrent.com

Doporučené články