Co je digitální minimalismus?

Všichni moc dobře známe sami od sebe, jak rádi utíkáme od reality do virtuálního světa, tedy do světa IT technologií. Vlastníme-li smartphone či notebook, dostáváme se několikrát za den na dlouhou dobu pod jeho digitální nadvládu. Je to dobře? Umíme vábení mobilu odolat? Jsme pány situace nebo naši vůli válcuje malá nenápadná krabička s displejem? Obávám se, že B je správně.

Jsme otroky digitálních technologií?

Málokdo si umí skutečně poručit a celý den se nepodívat na Facebook, WhatsApp či Instagram. A když ne to, tak několikrát denně alespoň zkontrolujeme e-maily nebo sjedeme nějaký ten klip. Ať chceme či nechceme, moderní technologie s námi cvičí a hrají zákeřnou hru. Když se nám někdy přihodí, že zapomeneme mobil doma a jsme nuceni trávit čas bez něj, máme pocit, že den je dlouhý a prázdný. Co s tím? Dokážeme se vůbec ještě někdy vrátit zpět do starých dobrých časů, kdy jsme mnohem více času věnovali procházkám do přírody nebo svým zálibám? Tak tohle určitě nedokážeme a upřímně, ani nechceme.

Tahat za brzdu a bránit pokroku je kacířské a zpátečnické. Měli bychom ale určitě chtít zkrotit své podvědomé návyky, které vedou k závislosti na přístrojích. Život je jen jeden, a podle statistik z roku 2020 tráví lidé do 24 let v Česku až sedm hodin denně s mobilem v ruce nebo u počítače. Podtrženo sečteno – 2500 hodin v roce z celkových 8760 věnujeme digitálnímu světu. Nebylo by dobré přece jen trochu ubrat? Ale jak? Jde to vůbec? Jde! Jako super rádce v této věci přichází na pomoc kniha DIGITÁLNÍ MINIMALISMUS

Kdo jsou digitální minimalisté?

Digitální minimalisté jsou spokojení lidé, kteří nezažívají strach, že jim v online světě něco utíká. Nemají nutkavou potřebu neustále kontrolovat mobil, protože dobře vědí, které činnosti mají smysl a přinášejí jim skutečné uspokojení.

Cal Newport, autor přelomové knihy Hluboká práce tentokrát bije na poplach před závislostním chováním v digitálním světě, které se plíživě proměnilo v normu. Cal Newport přesvědčivě ukazuje, že nutkavé používání sociálních sítí a dalších digitálních výdobytků nám neposkytuje žádný hlubší užitek, ale naopak nás připravuje o čas, soustředěnost a naplňující mezilidské vztahy.

Díky knize si uvědomíte, že jsme vlastně ani neměli šanci naučit se odolat něčemu tak lákavému, jako je stále přístupný a stále zábavný online svět. Vždyť technologie, které to umožňují, jsou staré jen o něco málo víc než deset let. Stali jsme se pokusnými králíky nových médií, užili jsme si to, nyní však přišel čas zbavit se svých drobných závislostí. V součtu nám totiž měsíčně kradou desítky hodin života.

A žádný strach, nejde o tolik populární digitální detox, kdy jste utopicky nuceni odpojit se zcela. Není důvod vzdávat se toho, co je užitečné, jen, jako u všeho i tady platí: všeho s mírou. Cal Newport vás to naučí.

Zdroj: kosmas.cz

Doporučené články