Albánská kuchyně je zdravá, chutná a osvěžující. Na vepřo-knedlo-zelo rádi zapomenete

Albánská jídla jsou skvostnou směsí středomořské a balkánské kuchyně. Produkty jsou bohaté, barevné a maso je křehké, uvádí se na serveru Nomadparadise. Některá jídla jsou charakteristická pro venkovské nebo horské oblasti a jiná zase pro pobřeží. V Albánii můžete zažít mnoho zajímavých chutí, které my v Česku vůbec neznáme. Přinášíme 17 jídel, které byste rozhodně měli ochutnat.

Ferges – letní guláš

Ferges je bezpochyby jedním z nejtradičnějších albánských jídel. Pokrm se skládá především z rajčatové omáčky, tvarohu, zelené papriky a česneku. Hlavním důvodem, proč se tomuto pokrmu říká letní guláš, je to, že mnoho Albánců ho rádo jí po 2-3 hodinách, až vychladne. Pokrm tím získá hustší konzistenci a suroviny v něm více vyniknou. Ferges se obvykle jí s chlebem. Tento pokrm není v albánských restauracích úplně typickou nabídkou, ale můžete ho ochutnat ve venkovských restauracích, které podávají tradiční jídla.

Tarator – studený jogurtový předkrm

Tento předkrm je skvělým jídlem, které Albánci obvykle jedí před masitým hlavním chodem. Obvykle se podává v létě, protože je při servírování poměrně studený. Pokrm se připravuje z řeckého jogurtu, studené vody, nastrouhané okurky a soli. Předkrm má konzistenci polévky, takže se tento pokrm podává v misce. Chutí se velmi podobá tradičnímu albánskému nápoji dhalle. To je důvod, proč mnoho cizinců překvapí, když vidí tarator podávaný v misce. Tento předkrm si oblíbila hlavně starší generace, mladí dávají přednost dhalle, protože jeho konzumace v podobě nápoje je praktičtější. Mladší lidé zkrátka nemají tolik času, ostatně jako kdekoli na světě.

Byrek – albánský koláč

Albánské koláče zůstávají jedním z nejoblíbenějších tradičních jídel. Lidé je milují, protože si koláče mohou vzít na cesty jako rychlé jídlo nebo svačinu. Jde o valstně o takový albánský fast food. Do koláčů byrek se dává mnoho různých druhů náplní. Patří mezi ně maso, špenát, sýr feta, cibule a rajčata nebo tvaroh. Tento pokrm má nejen různé druhy náplní, ale může mít také různé tvary. Mnohdy se nabízí ve tvaru ”šůlánku” stočeného do spirály. To vše záleží na regionu a na zvyklostech. Starší generace obvykle jí byrek až po hlavním jídle. Mladí lidé jej nejčastěji jedí jako rychlou svačinu, podobně jako američané hamburger nebo my, v Česku, párek v rohlíku. Albánci si velmi často připravují byrek doma, ale najdete jej také v jídelníčcích místních restaurací a rozhodně v téměř každé pekárně nebo ve speciálních obchůdcích s byreky.

Ashure – dezertní kaše z obilovin, ovoce a ořechů

Ashure je tradiční albánský dezert, který má původ v Turecku. Má želatinovou konzistenci, která se v ústech rozpouští a dává vám možnost ochutnat ořechy nebo sušené ovoce, z nichž je vyrobena. Jde vlastně o sladkou kaši, která se podává studená. Je to oblíbený albánský dezert, který se tradičně jí během prvního měsíce islámského kalendáře. Tento chutný dezert však snadno najdete v každé albánské cukrárně po celý rok. Je to skvělá volba, kdykoli máte chuť na zdravé sladké jídlo.

Tavë Kosi – pečené jehněčí nebo kuřecí maso v jogurtu

V Albánii je kuře pečené v jogurtu oblíbeným tradičním pokrmem, který se běžně podává jako hlavní chod. Na celém Balkáně je toto jídlo známé pod názvem Elbasan tava. Svůj název dostalo podle albánského města, odkud pokrm pochází. Tavë kosi se obvykle připravuje z jehněčího masa, ale někteří Albánci používají jako variantu také kuřecí maso. Jeho příprava probíhá tak, že se jogurt smíchá s rýží a vejci a peče se společně s masem. Toto jídlo má jedinečnou chuť. Zapečený jogurt má jemnou strukturu a chutná trochu kysele, zatímco maso ho dobře vyvažuje a dodává pokrmu šťavnatou chuť masa.

Trilece – mléčný koláč

Trilece nebo také mléčný koláč pochází původně z Latinské Ameriky, ale tato verze je převzetím turecké kuchyně a v Albánii je velmi oblíbená. Vyrábí se ze tří různých druhů mléka, mezi které patří odpařené mléko, hustá smetana a kondenzované mléko. V Turecku a Albánii se pak na rozdíl od Střední a Jižní Ameriky dort polévá karamelem, který mu dodává výraznou sladkou chuť. Trilece má velmi jedinečnou chuť, kterou lze popsat jako lehce křupavou a sladkou nahoře, měkkou a lehkou uprostřed a šťavnatou dole. Tento dezert však není pro každého. Hodně lidem nemusí vyhovovat měkká a vlhká konzistence.

Kackavall ne Furre me Domate – Zapečený sýr s rajčaty

Kackavall je tradiční albánský sýr, který pochází z krávy nebo ovce. Konzistence sýra Kackavall se mění v závislosti na druhu zvířete, ze kterého pochází a na jeho přípravě. Může být zcela tvrdý, ale také měkký jako tvaroh. Albánci tento sýr rádi konzumují s různými druhy tradičních pokrmů. Často zapékají sýr Kackavall spolu s nakrájenými rajčaty a dalšími bylinkami. Zapečený sýr s rajčaty je ideální jako příloha k masu. V albánských restauracích s grilovanými pokrmy se s ním setkáte naprosto běžně.

Speca te Mbushur me Oriz – papriky plněné rýží

Plněné papriky jsou velmi oblíbeným místním pokrmem. Hojně se podávají ve všech oblastech Albánie a najdete je ve venkovských restauracích, které podávají tradiční jídla. Pokrm se skládá ze zelených paprik, které jsou plněné rýží. Recept se mění v závislosti na způsobu lokálního předávání. Někteří Albánci přidávají místo rýže nakrájené jehněčí maso nebo rajčata. Plněné papriky se pak pečou a podávají horké. Tento pokrm se podává s řeckým jogurtem, sýrem feta nebo dhalle. Mezi Albánci je také běžné přidávat do pokrmu chilli papričky nebo černý pepř. Pikantní nádech vhodně doplňuje jemnou základní chuť tohoto pokrmu.

Petulla – smažené těsto

Smažené těsto je oblíbeným pokrmem, který se jí na celém Balkáně. Albánské smažené těsto je těžší konzistence než koblihy, ale má stejně křupavý povrch a měkký vnitřek. V Albánii se smažené těsto tradičně podává na mnoho různých způsobů. Petulla se běžně jí jako svačina nebo také jako večeře. Stánky s občerstvením, kde se podává smažené těsto v kombinaci s polevou dle vlastního výběru, najdete po celé Tiraně a nebo třeba v Durresu. Mezi polevy patří čokoláda, jahodový džem, strouhaný sýr Kackavall nebo třeba kečup. Často se také jí se sýrem feta nebo medem. V severní oblasti Abánie se používá jako poleva řecký jogurt a česnek.

Peshk dhe Perime ne Tave – ryby a zelenina

Albánie leží v blízkosti Středozemního moře, a je tedy logické, že nejedno tradiční jídlo se sestává z ryb. Jením z takových je pečená ryba se zeleninou. Obvykle se ryba pouze očistí zvenčí a vloží se do trouby spolu s nakrájenou zeleninou. Vše se zalije olivovým olejem a osolí. K tomuto pokrmu se běžně podává víno nebo někdy i raki.

Flija – pečené palačinky

Toto jídlo je běžné v severní oblasti Albánie a Kosova. Jedná se o jednoduchý recept, který se obvykle připravuje v albánských domácnostech nebo se podává v místních tradičních restauracích. Flija je pokrm podobný palačinkám, který má nahoře křupavou a dole měkčí strukturu. Lahodnou chuť mu dodává přidané máslo. Pokrm se obvykle podává s čerstvými mléčnými výrobky, jako je sýr nebo jogurt.

Jani me Fasule – polévka z bílých fazolí

Polévka z bílých fazolí je v albánské kuchyni nejlépe hodnoceným pokrmem. V dobách albánského hladomoru to bylo jedno z nejčastěji připravovaných jídel, protože bylo nejlevnější na přípravu a také nejsytější. I když hladomor pominul, bílá fazolová polévka o svoji oblibu nepřišla. Polévka se připravuje z rajčatové omáčky, cibule a bílých fazolí a často se podává s nakládanou zeleninou nebo řeckým jogurtem. Většina Albánců jí tuto polévku s kulacem, což je domácí pečený chléb.

Qofte – jehněčí masové kuličky nebo válečky

Při návštěvě Albánie můžete narazit na spoustu grilů, kde se Qofte. Mohou vám připomínat české čevabčiči nebo karbanátky. Ve skutečnosti jsou tradiční albánské masové kuličky nebo válečky jiné, než ty, které známe v západních kuchyních. Qofte se připravují pouze z jehněčího masa, které se nakrájí na kostičky a smíchá s bylinkami. Obvykle se podávají s různými druhy zeleniny a zakysanou smetanou. Pokud ovšem chcete přece jen propojit západoevropskou kuchyni s kuchyní albánskou, rádi vám místní kuchaři naservírují třeba hranolky.

Tave Mishi – talíř se směsí masa

Jedním z nejtradičnějších albánských jídel je míchaný masový talíř. Tento talíř se obvykle podává při velkých rodinných setkáních nebo při zvláštních událostech. Najdete na něm různé chutě šťavnatého grilovaného masa. Pro lepší chuť se doporučuje přidat k pokrmu čerstvou citronovou šťávu. Skromnější a méně objemnou variantou Taave Mishi je paidhaqe. Paidhaqe je pouze jehněčí maso, které se griluje a podává s citronem. Běžně se podává s rakií nebo dhalle.

Speca te Mbushur me Salce Kosi – Papriky plněné zakysanou smetanou

Velmi oblíbenou tradiční přílohou, která je součástí albánské kuchyně, jsou nakládané zelené papriky plněné zakysanou smetanou. Je to skvělá příloha při konzumaci těžkých jídel. Plněné papriky jsou oblíbenou součástí jídelního lístku, který se podává v restauracích typu grill house a také v tradičních restauracích na venkově. Papriky plněné zakysanou smetanou najdete také na trzích. Mají zajímavou chuť, protože pikantní nakládaná chuť papriky nedovolí, aby zakysaná smetana příliš převládla.

Sarme – zelné závitky plněné masem a rýží

Sarme se objevuje v mnoha východoevropských a balkánských zemích jako tradiční pokrm. Každá země má však svůj vlastní jedinečný způsob přípravy tohoto pokrmu. V Albánii se sarme připravuje především v severní oblasti. Jsou to vlastně zelné závitky plněné rýží a drceným masem. Ve většině případů se sarme podává s jogurtem nebo dhalle. Vaří ji většinou starší generace a jedná se o tradiční pokrm, který pomalu mizí. Stále se však s tímto pokrmem můžete setkat v některých tradičních restauracích na severu Albánie.

Raki – tradiční alkoholický nápoj

Raki je velmi oblíbený místní alkoholický nápoj. Ačkoli bylo raki dovezeno z turecké kuchyně, zůstává mezi Albánci stále velmi oblíbeným nápojem. Raki obsahuje v průměru 40 % alkoholu a může se podávat k různým pokrmům. Jde o pálenku z vinného kvasu. Často můžete vidět starší pány, kteří si poránu dají raki ke kávě a k šachům. Mladší generace si překvapivě vystačí s kávou a pohárem vody. Obecně platí, že albánci alkoholu příliš neholdují. Neznamená to ale, že se nedokáží bavit. Orientální hudba zní z každé restaurace a my osobně jsme se již několikrát zůčastnili nezapomenutelných večerů, jejichž součástí byly spontánní tance inspirované místním folklórem.

Shrnutí albánských jídel

Albánská kuchyně je plná citrusových plodů, středomořských surovin, jako je olivový olej a pšenice, jemných ryb a masa. Balkánský vliv pak do albánské kuchyně přinesl řadu skvělých koláčů, pečiva a dezertů. V celé zemi má na druhy podávaných jídel velký vliv terén, můžete se tedy setkat s mnoha novými pokrmy nebo z různými variantami pokrmů tradičních.

Albánie je zemí, která je na svůj vztah k jídlu hrdá. Výše uvedený přehled rozhodně není kompletní. Berte jej tedy pouze jako vzorek. Díky tomu, že se tato kouzelná země nachází ve Středomoří, patří zdejší produkty a mořské plody k nejčerstvějším a nejchutnějším na celém evropském kontinentu. Po návštěvě Albánie vám přijde tak trochu divné, cpát do sebe knedlíky se zelím a mastným vepřovým masem. Po kterémkoli albánskem jídle se totiž, na rozdíl od mnohých pokrmů české kuchyně, budete cítit lehce a svěže. Konzumace zeleniny, čerstvých mléčných výrobků a ryb je také předpokladem, že vaše váha si bude uchovávat konstatní stav. A je to také vidět na albánských ulicích. Albánští chlapci jsou z převážné většiny vystajlovaní, štíhlí a s obezitou, pravděpodobně také díky stravě, nemusí bojovat.

A ještě malý dodatek související s albánskou pohostinností. Nezřídka se nám během našich cest v horských oblastech stalo, že jsme byli pohoštěni a po několikahodinových debatách o životě nám bylo při žádosti o placení řečeno, že nic nechtějí, protože jsme přátelé. Neberte to ale prosím jako pravidlo. I my jsme nakonec, po dlouhém přemlouvání, naším přátelům nakonec vždy za skvělé jidlo zaplatili. Naše přátelství i přesto zůstalo zachováno.

Zdroj: nomadparadise.com; redakce obejmisvet.cz

Doporučené články